Ülkemizde Elektronik Alet Sayısı Kaçtır?

Ekim 16, 2017

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle ülkemizin bu alandaki yolculuğuna kısa bir göz atmak hiç de fena olmayacaktır.

Ülkemizde elektronik alet sayısı kaçtır? 3 milyon mu 5 milyon mu? Bunu anlamak için tarihte kısa bir yolculuğa çıkmak faydalı olacaktır.

Sanayi devriminden sonra Avrupa, özellikle ikinci dünya savaşından sonra Almanya, endüstri ve sanayi elektroniği alanında büyük çalışmalar başlattı. Savaş yıllarında ve savaş sonrası yıllarda sanayi gelişimine büyük önem verdi ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Bütün bunların sonucunda bugün evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalardan tutun da her gün elimizden bırakmadığımız akıllı cep telefonlarına kadar, hemen hemen tüm bilindik markaların altında Alman markası imzasını görmekteyiz. Hatta eski nesil büyüklerimizden şu lafı çok işitilmiştir. , Alman malıysa sağlamdır. Almanlar bu işi iyi yapar gibi…

1970 li yılların başında ilk defa evlere konuk olmuştu siyah beyaz televizyonlar. Ondan önce radyolar gene tek tük de olsa evlerin en özel köşelerini süslemekteydi. O yıllarda bir radyoya sahip olmak bile büyük bir ayrıcalık olarak görülüyordu. O yıllarda ülkedeki en ayrıcalıklı elektronik eşyalar, siyah beyaz televizyon ve radyolardı. Televizyonlar, sadece bir kaç hali vakti yerinde ailelerin evlerinde olur, değişik zamanlarda televizyon seyretmek için aile halkı ve akrabalar bir evde toplanırlardı. Televizyon sahibi olmak, bu gün lüks bir arabaya sahip olmakla eşdeğer gibiydi neredeyse.

1980 li yıllara gelindiğinde, Avrupa ve amer ikadaki elektronik gelişmelerden Türkiye de nasbını aldı. O yıllarda evlere ilk giren elektronik eşyaların başında walkmanlar ve ev bilgisayarları geliyordu. Akıl almaz teknolojik gelişim, kendini cep telefonu sektörüyle birleştirdi ve 90’ların sonuna doğru ilk defa akıllı telefon kelimesiyle tanışıldı.

Artık günümüzde neredeyse her evde bir bilgisayar, dizüstü ve akıllı cep telefonu bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden 4 ünde akıllı cep telefonu olduğu söylenmektedir. Toplam elektronik eşya sayısını bu araştırmalara göre baz alınırsa Türkiye’de nüfusun neredeyse 1,5 katı kadar elektronik eşya olduğu söylenebilir.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.