Termal Etiketler Nerelerde Kullanılır?

Haziran 1, 2020

Termal etiketler genel olarak tüketim işlemlerinin hızlı olarak gerçekleştiği alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlar hastaneler, gıda sektörünün yoğun olduğu yerler, otomasyon sisteminin uygulandığı sahalar ve kuryelik hizmeti sunan kargo şirketleri gibi sahalardır.

 

Termal Etiketlerin Kullanım Ömürleri

Termal etiketler, doğal etkenlere maruz kaldığında zarar görmesi mümkün olan etiket cinsleridir. Kullanım ömürleri etiket cinslerine göre farklılıklar göstermektedir. Lamine ( top ) termal etiketler 6 ya da 9 ay gibi bir ömre sahip iken, eco termal etiketler 3 ile 6 aylık kullanım ömrüne, semi termal etiketler ise uygun şartlar sağlandığı takdirde 8 ile 10 ay gibi bir kullanım ömrüne sahiptirler.

Yüzeylerinde kendinden termal bulunan etiket çeşitidir. Kısaca herhangi bir sarf malzemeye ihtiyaç duymadan üzerine baskı alabilirsiniz. Termal olmayan etiketlerde ise ribon sarf malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır ve bunun neticesinde baskı maliyeti (eklenen ribondan dolayı) artmaktadır.

Termal etiketlerin belirli bir ömrü vardır. Bu ömür kağıt değil, termalinden kaynaklanmaktadır. Baskı alınan etiketlerin üzerindeki baskılar zamanla uçar ve termal kağıt yüzeyi yine zamanla hafif bir şekilde kararır. Bu durumda etiket üzerine baskı alınan yazı / resim / logo /bilgi okunamaz hale gelir.

3 çeşit termal barkod etiketi vardır. Bunlardan plastik bazlı ve kağıt bazlı olarak içlerinde ikiye ayrılırlar. Bazı özel uygulamalar için plastik bazlı termal etiketler kullanımaktadır, fakat kullanım alanları kısıtlı ve maliyeti yüksek olduğu için tercih edilmezler. Kağıt bazlı termaller ise 2 çeşittir. Kısa ömürlü olan eko termal etiketler daha uzun ömürlü olanı ise lamine termal etiketlerdir.

Pan etiket olarak; termal etiketler dahil olmak üzere 40′ ın üzerinde farklı çeşit etiket üretimi yapmaktayız. Diğer etiket çeşitleri için etiketler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.