Barkod Okuyucular

Nisan 2, 2022

Öncelikle barkod sistemi nedir ona bakacak olursak; farklı kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan verinin direk kusursuz bir şekilde başka bir ortama aktarılmasına barkod sistemi denir.

Barkodlarda o ürüne ait referans numarası bulunur. Bu referans numarası, ürünün stok durumunu, seri numarasını kolaylıkla görmemizi sağlar. Bu sistem olmasaydı el ile tüm giren çıkan ürünlerin yazılması gerekirdi ve bu hata yapma payını oldukça arttırırdı. Fakat bu sistem ile oldukça kolay bir şekilde ve zamandan tasarruf ederek tüm verileri görebiliyoruz.


Barkodların okunması için kullanılan cihazlara barkod okuyucu denir. Günümüzde birçok alanda barkod okuyucular kullanılmaktadır. Mağaza, işyeri, depo gibi satış ve pazarlama ile ilgili alanlarda barkod sistemi büyük bir zaman tasarrufu ve hata payını en aza indiren etkendir.

Barkod okuyucuların bilgisayara bağlanması ve kullanımı oldukça kolaydır, özel bir eğitim gerektirmez. Bu yöntem ile işletmenizde güvenli bir alışveriş gerçekleştirmiş olursunuz. Barkod okuyucular, ışık kaynakları ve kılıflarına göre 2 gruba ayrılırlar. Işık kaynaklarına göre led, lazer ve iki boyutlu görüntü tarayıcıları olarak 3 gruba ayrılır. Kılıflara göre ayırdığımızda kalem tarayıcı, el tipi tarayıcı, sabit tarayıcı, masaüstü tarayıcı, PDA tarayıcı olarak 5 gruba ayrılır.

İşletmeler, alışveriş merkezleri, büyük marketler ve daha birçok alanda ihtiyaca göre barkod okuyucu temin edilir. Bu sebeplerle ihtiyaçların doğurduğu farklı okuyucular üretilmiştir.

Barkodlar bir alfabeye göre hazırlanır. Barkodlarda bulunun çubukların yan yana dizilmesi ve rakam, harf ya da özel işaretlerin çubukları simgelemesi için çubukların dizilişi barkod alfabesi olarak tanımlanır. Birçok barkod alfabesi bulunur. Her kodun başlangıç ve orta bölmesinde kesinlikle kullanılan koruyucu olarak adlandırılan çubuklar mevcuttur. Çubuk/boşluk/çubuk/boşluk/çubuk şeklinde ilerler fakat başta ve sonda çubuk olması zorunludur.

Barkod, dik çizgilerin genişlikleri ve aralarındaki boşluğa bilgi depolardı. Fakat günümüzde iç içe geçmiş daireler, noktasal biçimler ve görüntü içinde gizli çizgiler gibi farklı şekillerde barkod oluşturulmaktadır. Alışverişte barkod sistemi sayesinde kasiyer olmadan ürünlerimizi okutup bilgisayarlar sayesinde paramızı ödeyip alışverişimizi tamamlayabiliyoruz. Barkod okuyucular, günümüzde birçok alanda kullanılıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor, kolaylaştırmaya devam edecek.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.