İstihdam Oranı En Büyük Sektör Güneş Olacak!

Aralık 20, 2018

Bilindiği üzere günümüzde güneş enerjisi birçok sektör tarafından su ısıtma ve elektrik üretme işleri için yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Eskiden sadece su ısıtma için çatılara konulan güneş panelleri kullanılıyordu. Bugün ise hem çatılara hem de devasa arazilere yerleştirilen paneller ile elektrik de üretiliyor.

Elektrik Sektöründe Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi ayrı bir enerji sektörü olarak ortaya çıktı. Su ısıtma işi için kullanılan paneller fabrikalarda üretilip sıhhi tesisatçılar tarafından müşterilerin çatılarına kurulduktan sonra şahsi ihtiyaçlar için kullanılıyor. Ancak elektrik üretim panelleri böyle değil. Bu paneller birer elektronik harika olarak fabrikalarda üretildikten sonra, güneş panellerini monte eden düzenli temizliğini ve bakımını yapan özel firmalar tarafından, elektrik üretimine yatırım yapan şirketin belirlediği devasa arazilere kuruluyor. Fabrikalarda ve yan şirketlerinde çalışan işçiler, kurulumunu yapan şirketlerin işçileri ve yatırımı yapan şirketin işçileri olarak ciddi bir istihdam imkânı bulunuyor.

Güneş Enerjisine Yatırım Yapmak

Üstelik güneş enerjisi ile elektrik üretimi işine yatırım gün geçtikçe artıyor. Çünkü bu sistemde yatırımcı sistemi kurduğu zaman 5-6 yıl gibi bir süre içerisinde kurulum maliyetlerini amorti edip kara geçiyor ve kurulan sistem 10 yıl hiç masrafsız, 10 yıldan sonra da temizlik ve bakım şirketlerinin çalışmaları ile en az 30 yıl elektrik üretme imkânı sağlıyor. Ayrıca sahaya yerleştirilen panellerin yerleştirilme maliyeti dışında ve arada sırada yapılacak temizlik ve bakımı dışında ciddi bir maliyeti olmadan altın yumurtlayan tavuk gibi kar ettirmeye devam ediyor.

Elinde maddi gücü yeterli şekilde bulunan, bu şekilde yatırım yapmaya şartları elverişli olan işadamlarının bu sektöre vakit kaybetmeden girmelerinin kendileri için çok iyi bir kazanç imkânı sunacağı aşikârdır. Yeni yapılan sitelerde çatılara güneş paneli konulup kendi elektriklerini üretme ve fazlasını da sisteme dâhil ederek kazanç elde etmesi şart olarak konulsa enerjide ciddi bir şekilde bağımlılık azalacaktır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.