İnşaat Projelerini Kim Hazırlar ?

Haziran 6, 2017

İNŞAAT PROJELERİNİ KİM HAZIRLAR?

Göçebe hayatı bırakıp yerleşik hayata geçen insanlar, gerek barınmaları, gerekse yaşama alanları için ihtiyaç duydukları birçok binaları ortaya çıkarmışlardır. İlerleyen ve gelişen teknoloji karşısında bu ihtiyaçlar şekillenmiş ve yapılar büyüyüp, çeşitlenmiştir.

Gerek insanlar gerekse devletler tarafından karada ya da denizde yapılan tüm bina, köprü, baraj, kanalizasyon vb. tesislerin yapım çalışmalarına inşaat denmektedir. İnşaatlar, projeler kapsamında ilerlemektedir. Bizde sizler için inşaat projelerini kim hazırlar? Sorusunun cevabını araştırdık.

 ÖZEL VE KAMU PROJELERİ

İnşaatlar söylediğimiz gibi projeler kapsamında ilerleyip, büyürler. Bu inşaatların düzenli ve planlı bir şekilde ilerleyip tamamlanması için projeler belli kişiler tarafından hazırlanır. Bu kişileri belirleyen ise inşaatın özel mi yoksa kamu projesine mi sahip olduğunun belirlenmesinde ortaya çıkar.

 ÖZEL İNŞAAT PROJELERİNİ KİM HAZIRLAR

Özel inşaat projeleri, mal sahibi ve inşaatı yapacak firmalar tarafından belirlenen kişiler tarafından yapılmaktadır. İnşaatlarda statik projelerini inşaat mühendisleri yapmakta, mimari projeleri ise mimarlar gerçekleştirmektedir. Bu kişilerin imzaları olmadan projeler kesinlikle onaylanmaz.

 KAMU PROJELERİNİ KİM HAZIRLAR

Kamu uygulama projeleri ise ihale sürecinden sonra başlamaktadır. Kamu ihale projelerinin sonuçlanmasından sonra kamu uygulama projeleri hazırlanma safhasında aşağıdaki ünitelerde gerçekleştirilmektedir;

– Kamu Kuruluşlarının proje ünitelerinde

– Proje Bürolarında

– Yarışma Yolu ile

– Yapımı üstlenecek yüklenici tarafından

 PROJE DÜZENLEME SÜRECİ 

İnşaat Projelerini Kim Hazırlar?

Proje programı proje bürosuna verilir. Mimar, verilen bu bilgilere göre edütünü yaparak en iyi projeyi hazırlar. Yapının betonarme ve statik hesaplamaları inşaat mühendisleri tarafından yapılır ve projeleri hazırlanır. Deprem ve zemin çalışmaları jeofizik mühendisleri tarafından hazırlanır ve projelendirmesi yapılır. Tüm bu ekiplerin arasında ki koordinasyonu Mimar sağlamaktadır. Tüm bu süreçlerden sonra, projeler Mimar tarafından hazırlanır ve gerekli odalardan izinlerin ve onaylarında alınması için odalara göndermektedir. Görüldüğü üzere projelerin hazırlanma süreçleri mimarlar tarafından, alt kademesinde görevlendirilmiş mühendisler tarafından yapılmaktadır.

Bir yorum

  • Ömer Şubat 26, 2018, 4:21 pm

    bizim inşaatın projelerini inşşat mühendisi ve teknikeri ile beraber yapıp elimize verdiler bizde ona göre inşşat malzemelerini alıp inşaat işçileri ile kolları sıvadık