Dikenli Yüzgeçli Balıklar

Şubat 26, 2017

Dünyadaki karanlık okyanuslar içerisinde çok fazla ölmüş balıklar bulunur. Afrika ülkesinde özellikle göllerde değişik renklerde çiklikler yaş Dikenli Yüzgeçli Balıklaramaktadır. Bu çikliklerin ise insanları bir saat içerisinde öldürmektedir. Özellikle bu balıkların sırt bölümlerinde yüzgeçli bir şekilde dikenleri bulunmaktadır. Ayrıca bu balıkların boğaz kısmında gırtlaklarının dişleri uzamakta ve bununla birlikte uzun çeneleri de bulunmaktadır. Dikenli balıklar sivri dişlileri ise derin sularda yaşamaktadırlar.

Bu balıklar aynı zaman da avcılık işi de yapmaktadır. Sivri dişliler geniş vücutlu ama sivri olan dişleri bulunmaz. Yüzgeçli balıkların büyük bir bölümünün ağız ve burnu geniştir. Yüzgeç balıklar suyun içerisinde hızlı bir şekilde hareket etmektedir. Dikenli yüzgeçleri sayesinde her türlü kötü durumlara karşı da önlemlerini almaktadır. Yani Dikenli Yüzgeçli Balıklar suyun içerisinde kasları ile hareket etmektedir. Aynı zaman da dikenli yüzgeçli alıkların değişik görevleri de yer almaktadır. Tek dikenli yüzgeçler, anal yüzgeçler, kuyruk yüzgeçler ve göğüs yüzgeçleridir.

Dikenli yüzgeç balığı denizde yüzen en hızlı balıklardan bir tanesidir. Dikenli yüzgeç balıkların sırt yüzgeci en fazla üç adet denizde bulunmaktadır. Sırt yüzgecinin olmadığı balıklar ise dil balığı ve kalkan balığıdır. Bu bahsettiğimiz balık da diğer canlılar gibi özellikleri bulunmakta ve denizde yaşamaktadır. Bu dikenli yüzgeçli balıklar zehirleri ile Dikenli Yüzgeçli Balıklarbilinmektedir. Bazı dikenli yüzgeç balıkları ise çok hızlı yüzmesiyle bilinmektedir.

Dikenli yüzgeçli balıkların ortalama ömürleri on yıldır. Dikenli yüzgeçli balıklar daha çok soğuk bölgelerde bulunmaktadır. Sıcak bölgeler bu dikenli yüzgeçli balıklar yaşayamaz. Bu balığın boyları yüz santimdir. Dikenli yüzgeçli balıklar hakkında bilinmedik başka yönlerini daha öğrenmek için lütfen sitemiz uğrayınız. Dikenli yüzgeçli balıklar diğer balıklardan çok daha hızlı olmakta ve diğer balıklardan da çok daha güçlü olmakta olduklarını bilmelisiniz.

Bir yorum

  • Cengo12 Ağustos 20, 2017, 3:15 pm

    Belgesellerdeki balık türlerine bakarak bu balık türünü hiç görmedim yada gördüm hatırlamıyorum. Evdeki egzotik akvaryumuma eklemek istediğim balık türlerinden olup deniz canlılarını çok seviyorum. Göl balıklarına karşı pek ilgim yok ama deniz akvaryumu oldukça uğraş verici ama bir o kadar da güzel oluyor