Büyü İle Astrolojinin Bağlantısı Var Mıdır?

Temmuz 10, 2017

BÜYÜ NEDİR?

Büyü kimilerine var olmakla beraber kimilerine göre yalnızca bir hurafe olarak adlandırılmakta. Bu büyü nedir? Kime yapılır? Kime yaptırılır? Nerede yapılır?

Aslına bakılırsa bunlar cevaplanmayı bekleyen sorular. Bazı kişiler büyü yapabildiklerini bu konuda yeterli olduklarını söylüyor, kimi mutsuz ve çaresiz insan da bu kişilere güveniyor. Halk arasında gezen söylentilere bakılırsa istediklerini de alıyorlar.

 PEKİ ASTROLOJİ?

Büyü İle Astrolojinin Bağlantısı Var Mıdır?Astroloji büyünün aksine bir bilim olarak kabul edilmektedir. Astroloji bazı görülebilen temellere oturtulabiliyor. Doğum günü, ayı, saati, kişilik özellikleri gibi. Bu gözlenebilir verilerle de bazı verilere varılıyor ve isimlendiriliyor. Örneğin; aylara göre hayvan isimleri burçların adları oluyor. Hatta çok eski zamanlarda da burçların varlığına inanıldığını iddia eden inanışlar vardır. Sadece Türker’de değil birçok ırk ve farklı farklı ülkelerde de astrolojik veriler oldukça pirim yapıyor. Bu nedenle astrolojiye inanan hatta hayatını astrolojinin geçerliliklerine göre şekillendiren kişilerin sayısı az değil. Astrolojiye göre herkesin etkisinde kaldığı bir doğa olayı ya da yıldız takımı var. Astrologlar da bu verilere göre bazı tahminler yapıyor. Evet, kimilerini astrolojiyi saçma, gereksiz ve yanlış buluyor olabilir. Sonuç olarak astrolojinin de varlığı net bilimsel verilere dayanmıyor.

 YANİ ASTROLOJİ VE BÜYÜ;

Yüzeysel yaklaşıldığında astroloji ve büyünün bağlantılı olduğu söylenememektedir. Çünkü büyü daha çok metaforik verilere dayanmaktadır. Büyünün var olma noktasında metaforik canlıların varlığından söz edilmektedir. Ancak astroloji varlığı gözle görülebilen verilere dayanmaktadır. Tabii gelecekle ilgili tahminler astrolojide de kimi zaman inandırıcı olmayabilir. Yine de astroloji ve büyünün temelle de birbiri ile bağlantılı olabileceğini iddia eden inanışlar yok değil ancak yüzeysel ve eldeki bazı veriler temel alınarak düşünüldüğünde astroloji ve büyü birbirine paralel ancak farklı iki kavram ve inanıştır denilebilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.