Oyunculukta Başrol Oynamayan Diğer Oyuncuların İsimleri Neden Az Bilinir

Temmuz 25, 2017

Dünya büyük bir tiyatro sahnesidir diye bir söz vardır. Hayatta da aktif işlerle uğraşan, göz önünde bulunan insanlar daha çok tanınır. Kaderin cilvesi veya insanların bakış açısı budur.

 BAŞROL OYUNCUSU MU YAN ROL MÜ?

Oyunculukta başrol oynamayan diğer oyuncuların isimleri neden az bilinir? Sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir filmde veya dizide başrol oyuncusu yan rolde ki diğer oyunculara göre daha çok kamera önündedir. Hatta bütün hikaye o kişi etrafında döner. Bu yüzden o isimler daha akılda kalıcıdır.

 YAN ROL OYUNCUSU MU KAMERAMAN MI?

Oyunculukta Başrol Oynamayan Diğer Oyuncuların İsimleri Neden Az BilinirOyunculukta başrol oynamayan diğer oyuncuların isimleri neden az bilinir? Sorusunu bir de şu şekilde soralım. Bir dizide veya filmde yan rolde ki oyuncu mu daha çok tanınır yoksa kameraman mı? Cevabı çok basit bir şekilde yan rol oyuncusudur. Halbuki kameramanın ismi de filmin veya dizinin sonunda jenerik de geçer. Ama kimse filmin kameramanın ismini merak edip bakmaz.

 KAMERAMAN MI ÇAYCI MI?

Meseleyi bir üst perdeye çıkaracak olursak bir filmde en azında kameramanın ismi jenerik de akar. Ama o film setindeki çaycının veya temizlik görevlisinin ismini filmin içerisinde göremeyiz.

 HERKES İŞİNİ HAKKIYLA YAPARSA AKILDA KALIR

Aslında başrol oyuncusunu bize akılda tutan şey filmin elde ettiği başarıdır. Bu nedenle bir filmi başarılı bir hala getiren her türlü emekçinin ismi akıllarda kalmasa bile o filmin bir yerinde yer edinecektir. O başrolün performansını yükselten yan rolde ki arkadaşıdır. O filmi bize büyük bir zevkle izleten yönetmenin bakış açısıdır. Yazıyı şu meşhur sözle bitirelim.

Bir çivi bir nalı; bir nal bir atı; bir at bir kumandanı; bir kumandan bir orduyu; bir ordu bir savaşı; bir savaş bir ülkeyi mahvedebilir.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.