Hangi Oyunlar Piyasaya Sürülmektedir?

Haziran 28, 2017

Teknolojinin gelişmesi ile eğlence sektörü müthiş bir ivme kazanmış ve bilgisayarlar, konsollar, akıllı cihazlarla birlikte neredeyse her insana eğlence ve oyun araçları bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Oyun sektörü şuan dünyada büyük paraların döndüğü önemli bir iş kolu. Peki oyun sektörü bu denli rağbet görüyorken, acaba hangi oyunlar piyasaya sürülmektedir?

Oyun sektöründe şüphesiz birçok oyun türü mevcut ve her geçen gün yenilikçi, yaratıcı yapımcılar sayesinde bu türlerin sayısı artmaktadır. Bununla beraber artık oyunlar tek bir türe bağlı kalmak yerine, birçok oyun türünün özelliklerini içermeye de başladığının altını çizmek gerekir.

Hangi Oyunlar Piyasaya Sürülmektedir?

FPS (First Person Shooter)

Oyun terminolojisi neredeyse tamamen İngilizce kaynaklıdır. Firs person, birinci kişi yani ben öznesi anlamına gelir; shooter ise “ateş etmek” kökünden türemiş bir kelimedir ve tetikçi olarak çevrilebilir. Bu tür oyun sektörünün en eski ve en popüler türlerindendir. Oyunun temel amacı birinci kişi gözünden yönettiğimiz karakter ile ateşli silahımızı kullanarak rakiplerimizi öldürmektir. “Counter Strike” ya da “Call of Duty” oyunları türün popüler örnekleridir.

TPS (Third Person Shooter)

FPS türü ile aynı amacı ve yöntemi barındıran bu türün FPS türünden farkı; yönetilen karakterin gözünden değil, arkasından olayları görüyor olmamızdır. Yani yönettiğimiz karakterin gözünden değil, üçüncü bir kişi gözünden oyunu görürüz.

RPG (Role Playing Game)

Aslen hayal gücüne dayalı bir masa oyunu olarak ortaya çıkan bu oyun türünü “rol yapma oyunu” olarak Türkçeleştirebiliriz. Oyunun asıl odağı karar verme mekanizmasıdır. Oyun size bir senaryo sunar ve yol ayrımlarında kendinizi karakterinizin yerine koyup kararlar almanız gerekir. Verdiğiniz her karar sizi farklı bir senaryoya yönlendirir.

Action

Aksiyon odaklı oyunlardır. Yönetilen karakterin yaşadığı olayları takip etmeyi ve mücadelelerini yönetmeyi amaçlar.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.