Oktay Kaynarca

Kasım 25, 2014

Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema ve dizi Oyunculuğu da yapan Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Aslen Elazığlı olan yakışıklı oyuncu, Anne ve basının Almancı olmasından dolayı Türkiye’de İstanbul Üsküdar ilçesinde ananesinin yanında büyümüştür.

Ortaokul yıllarında bir sınıfta kalan Oktay Kaynarca, Lise eğitiminide uzatarak 6 yıl gibi uzun bir zamanda tamamladı. Üsküdar Lisesi’nde başlayan eğitim hayatını, Hopa Lisesi’nden mezun olarak tamamladır. Bir araç markasında işçi olarak çalışmaya başlayan yıldız oyuncu, Bir taraftanda tiyatro ile ilgileniyordu. İlk tiyatro Duvarların Ötesinde adlı bir oyun ile gerçekleştiren Kaynarca, konservatuar sınavlarına başvurup, kazanarak adeta yaşadığı hayata başka bir yön vermiştir. İstanbul Üniversitesi’nin Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı bölümünden mezun olmuştur. Okul yıllarında da çeşitli oyunlarda rol almıştır.

Konservatuar yıllarında ilk tv dizisini trt ekranlarında yayınlanmış olan Gençler Dizisi adlı tv dizisinde gerçekleştirmiştir.

Oktay Kaynarca ilk profesyonel oyunculuğunu ise çocuk oyunu olan bir müzikalde yapmıştır.

1991 yılında okulun tamamlanmasının ardından Kan Kardeşleri adlı müzikal oyununda, ünlü isimler ile çalışma şansını bulmuştur.

Yıldız oyuncunun kariyeri boyunca rol aldığı başlıca sinema dizi filmleri ise Gençler, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Bir kadının anatomisi, Yengeç sepeti, Köstebek, Yarın Geç Olmayacak,

Yeditepe İstanbul, Deli Yürek: Bumerang cehennemi, Tek Celse, Bayanlar baylar, Lahmacun ve pizza, Esir şehrin insanları, Kurtlar Vadisi, Aşkımızda ölüm var, Avrupa Yakası, Kalbin zamanı, Adı Aşk Olsun, İlk Aşkım, Geniş Zamanlar, Beynelmilel Sıfır Dediğimde, Kuzey Rüzgarı, Alia, Hoşçakal Güzin, Kardelen, Yahşi Cazibe, Seyyal 3,Nuri, Sakarya Fırat, Çanakkale Ruhu, Ustura Kemal, Nalet OyunVe İnadına Yaşamak

2012 yılında ani bir karar ile Melek Angun ile hayatını birleştiren yakışıklı oyuncu, yine ani bir karar ile 2013 yılında boşanma kararı vermiştir.

Yıldız oyuncunun almış olduğu Ödülleri ise; 2002 yılında almış olduğu 39. Antalya Film Şenliği’nden gelen, Deli Yürek ve Boomerang Cehennemi adlı projeler ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmışken,1994 yılında ise Derin Bir Soluk Al adlı proje sayesinde En iyi Erkek Oyuncu Ödülünün 3. Kez sahibi olmayı başarmıştır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.