Kösem Sultan Kimin Zevcesi

Temmuz 8, 2015

Tarih boyunca bu üzerinde yaşadığımız topraklar, önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Tarihin son dönemlerinde ise Türklerin eline geçen bu topraklar üzerinde pek çok azametli hükümdar ve bu hükümdarlardan bazılarına yol gösteren sultanlar da yaşamış ve tarih sayfalarındaki yerini almışlardır. Bunlara en güzel örnek, 1600’lü yılların başında yaşayan ve saraydaki konumu itibarı ile ülkenin bir numaralı kadını olan Kösem Sultan, hem kabiliyetleri hem de güzelliği ile Osmanlı sarayının gelmiş geçmiş en önemli sultanlarından biri olmuştur.

Zevcesi olduğu 1. Ahmet, onun çok bağlı olduğu kocası ve hükümdarı iken, padişahın öldüğünde henüz 27 yaşında olan Kösem Sultan’ın, uzun süre yas tuttuğu söylenir. Bir dönem eşinin kardeşi olan 1. Mustafa ve eşinin diğer hanımından olan oğlu 2. Osman’ın tahta çıkması ile etkisini yitirdiği bir dönem yaşamıştır. Hayır, işlerine de fazlası ile düşkün olan sultanın, özellikle borcu yüzünden ceza almış olan insanların borçlarını ödediği söylenir. Aynı merhameti katiller için göstermeyen sultan, bu şekilde insani yönünü anlamamıza da olanak sağlamıştır.

Kösem Sultan’ın yaşadığı dönemde Arabistan imparatorluk toprakları içinde olup, bu dönemde sultanın Mekke ve Medine bölgelerinde yaşayan insanlara da cömert şekilde yardım ettiğinden bahsedilir. Pek çok konuda örnek alınması gereken sultanın en büyük derdi ise iki kez yaşadığı evlat acısı olmuştur. Hanedanlığın sürmesi ve tahtın varislerinin ayıklanmasını hedefleyen imparatorluk kültürü, pek çok anne gibi sultanı da derinden yaralamıştır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.