Harfler İle Resim Yapmak

Şubat 9, 2017

Hayatımızı ne kadar çok kaplıyor şu harfler. Konuşurken, yazarken hatta resim yaparken bile harflerden Harfler İle Resim Yapmakyararlanmak mümkün. İnsanlar çoğu zaman harflere ihtiyaç duyarlar. Sayılar bile yazılırken harf ve rakam olarak ikiye ayrılır. Rakam kelimesi de harflerden oluşmuyor mu oysa? Mesela bir matematik problemi düşünün. Problemi çözmek için bile bilinmeyen değerlerin yerine farklı harfler kullanılır. Veya A şehrinden B şehrine şu kadar kilometre yapmış bir araç diye başlanır.

 Peki, neden harflerden resim yapmak mümkün olmasın ki?

Bilindiği üzere resim yapmak bir sanat işidir. Sanatçı resim yaparken boyaları ve fırçasıyla tuvaline duygu düşüncelerini yansıtır. Bununla birlikte karakalem gibi farklı metotlar kullanılarak da resim yapan sanatçılar vardır. Harfler ile resim yapmak nasıl oluyor peki?

Harflerden resim yapmak hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanabileceği değişik bir yöntem. Çocuklar için harfler birer simge olarak kabul edilirse; A dan Z ye bütün harflerden farklı hayvan ya da bitki figürleri çizilebiliyor. Örnek vermek gerekirse: Y harfinden ağaç, K harfinden balık, O harfinden çiçek veya penguen çiziliyor. Burada örnekler çoğaltılabilir. Çocuklar harfleri tanırken çizim yapmayı da öğrenmiş oluyor. Bunun beraberinde hem eğlenip hem de öğrenebilecekleri bir sanat ortaya çıkıyor.

Bunun yanı sıra yetişkinlerin yapabileceği bu sanatta birçok harfin yan yana gelmesiyle görsel bir sunum oluşuyor. Harfler İle Resim YapmakÖrneğin resim yapacak kişi bir şairin şiirinden esinlenerek resim yapmaya karar vermişse eğer şiiri de oluşturacağı sanatın bir parçası olarak kullanabilir. Anlatmak istediğim şey çizim yapmak yerine harflerin kullanılmasıdır. Ve bu akım insanların dikkatini çekebilir. Günümüzde çok örneği yok lakin harflerden veya kelimelerden yapılan bu sanat gelecek zamanda ilgiyi üzerine toplayabilir. Şimdilik birkaç örneği bulunan bu sanatta tek harf kullanılarak da resim yapılabiliyor.

Eğer sizde ayrımlı bir deneyim yaşamak isterseniz harflerden veya kelimelerden yararlanarak fark yaratan bir sanata imza atmış olursunuz.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.