Bilinçli Tüketici Olmanın Yararları Nelerdir?

Mayıs 15, 2018

Bilinçli tüketici ihtiyacını doğru belirleyen, ihtiyacına en uygun şeyin ne olduğunu, alınacak şeyin bütçeye uygun olup olmadığını bilen bireydir.

Haklarının Bilincinde Olan Tüketici

Bilinçli tüketici aynı zamanda haklarının bilincinde olan bireydir. Tüketicilere ilişkin haklar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da düzenlenmiştir. Kanunun 11. maddesine göre alışveriş sırasında satın alınan mal bozuk veya kusurlu ise bu mal iade edilebileceği gibi kusur oranında fiyatta indirim istenebilir veya ücretsiz onarım talep edilebilir veyahut sağlam bir benzeri ürün ile değişimi istenilebilir.

Maddeye göre tüketici bu tercihlerden birini yaparsa satıcı onu yerine getirmek zorundadır. Ayrıca tüketici her il ve ilçelerde kaymakamlık ve valilik bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak hakkını arayabilir. Tüketici bu haklarının bilincinde olursa bilinçli hale gelir.

Bilinçli Tüketici Olmanın Yararları Nelerdir?

Bilinçli Olmanın Bireye Ve Topluma Etkisi

Daha çok kar edeyim mantığındaki firmaların oyunlarına gelmemek ancak bilinçli tüketici olmakla gerçekleşir. Bilinçlenen tüketiciler bir nevi firmaları denetleyen gönüllü mekanizmaya dönüşür. Bu da firmaları daha nitelikli mal üretimine sevk eder. Böylelikle hem ülke ekonomisi gelişir hem de üretilen malların kalitesi yükselir. Kaliteli malların sunulduğu bir toplumların da refah düzeyi artar.

Bilinçli Olmanın Sağlığa Etkisi ​​​​​​​

Bilinçli tüketici olmak sağlığı doğrudan etkileyen bir husustur. Çünkü kalitesiz mal sağlıksız bir vücut demektir. Yediğimiz yoğurt bozuksa, kaldığımız otelin çarşafları kirli ise bu durum sağlığımızı tehlikeye sokar.

Marketten aldığımız çikolata nişasta bazlı şeker veya trans yağ içeriyorsa kanser, astım, kalp krizi, obezite gibi hastalıklara yakalanmamıza neden olabilecektir. Bu yüzden bilinçli tüketici olarak aldığımız içeceğin, yiyeceğin, elbisenin sağlığımıza zararlı olup olmadığını kontrol ederek almalıyız. Hem bilinçli olmak, insan sağlığını tehlikeye atan firmaların daha dikkatli olmasını da sağlayacaktır ve bu firmalar bilinçli tüketiciler sayesinde insan sağlığını önemsemek zorunda kalacaklardır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.