Amerikan Güzeli

Eylül 15, 2015

Orijinal adı American Beauty olan Amerikan Güzeli, 1999 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Yayınlandığı dönem çok büyük ses getirmeyi başaran film hem izleyiciden hem de eleştirmenlerden büyük rağbet görmüştür. Tam anlamıyla ödüle boğulan film toplamda 170 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 96 tanesine layık görülmüştür.

amerikan guzeli Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmin yönetmen koltuğunda Sam Mendes oturmaktadır. Yönetmenin ilk uzun metraj film deneyimi olan Amerikan Güzeli, içeriğinde Amerikan rüyasını sert bir şekilde yermektedir. Senaryosunu Alan Ball’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını ise Bruce Cohen ve Dan Jinks üstlenmektedir. Hafızalarda yer edinen müziklerini Thomas Newman’ın bestelediği filmin oyuncu kadrosunda Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Chris Cooper gibi isimler yer almaktadır. Birçok otorite tarafından ödüllere layık görülen film Akademi Ödülleri’ne de damgasını vurmayı başarmıştır. Akademi Ödülleri’nde 8 dalda aday olan film, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu olmak üzere 5 dalda Oscar’a layık görülmüştür. Amerikan toplumunun evrildiği yapıya, eleştirilerin yönlendirildiği film, görselliği, oyunculuklar, teknik altyapısı ve müzikleriyle dikkat çekmektedir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen Amerikan Güzeli, gerçekçi bir anlatıma sahip olması nedeniyle de büyük beğeni toplamıştır. Filmin başrolünde bulunan ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına layık görülen Kevin Spacey’nin oyunculuğu da filmde dikkat çeken en önemli unsurlardan biri olarak nitelendirilmektedir.

Döneminin en çok konuşulan filmlerinden biri olan Amerikan Güzeli’nde orta sınıf bir Amerikan ailesinin içinde bulunduğu durum izleyiciye aktarılmaktadır. Kevin Spacey’nin hayat verdiği Lester, orta yaşlarında olan ve yaşının getirdiği bir takım psikolojik sorunlarla boğuşan bir karakterdir. Çevresindeki insanlar tarafından da örselenen Lester’ın içinde bulunduğu ruh hali ve yönelimleri filmin içeriğini oluşturmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.