Ameliyatla Zayıflayanlar Mennum Mu

Temmuz 15, 2018

Kilo fazlalıkları zamanla işin içinden çıkılamayan bir durum haline gelip obezite hastalığına ulaşılabilir. Bu durumla karşı karşıya gelindiğinde, öz güven ve psikolojik olarak insanı yıpratan, çökerten, zedeleyen bir durum söz konusudur. Ne kadar çok diyet uygulayıp istenilen ölçüye gelinmediği takdirde insanlar daha kolay olacağını düşündükleri için bıçak sırtına yatarlar. Onlar için ameliyat olmak bir özgürlük, kolay bir kaçış yoludur. Her kilolu insan için ameliyat önerilmez bunun için bazı şartlar yerine getirilmelidir.

Zayıflamak için ameliyat doğru bir karar mı?

Sağlıklı bir biçimde zayıflamak için en etkili yöntem zamandır. Tüm insanlar, kilo vermenin hem sağlıklı hem de geri dönüşü olmayan yollardan korunmak için yavaş yavaş kilo vermenin önemini bilirler. Lakin bu dönemde ameliyat ile zayıflamak oldukça rövanşta.

Kişi iradesine ve kendi planlarına sadık kalabiliyorsa ameliyat gerçekten gerekli mi?

İleri düzey bir obezite hastası için ameliyat önerilir hatta bazı durumlarda zorunlu kılınabilir.

Ameliyat olduktan sonra zararları;

Araştırmalar neticesinde ameliyat sonrası kişilerde psikolojik olarak etkiler ve yeme bozuklukları görülmüştür. Zayıflama ameliyatları sırasında ve sonrasında ölüm riski oldukça yüksektir. Kişi ameliyat olmadan önce bu riskin ve kendinde yaratacağı zararları bilerek kabul etmeli.

Ameliyat olan insanların tekrar eskisine dönme korkuları baş göstereceği gibi kendilerini yeni vücutlarına tam olarak adapte etmekte zorlanırlar. Yemek yiyerek rahatlayan bir insan ameliyattan sonra midesi oldukça küçük olduğu için istediği kadar yiyememe konusunda kendisini kötü hissederek depresyona girer.

Araştırmalar sonucunda ameliyat olanların çoğunda memnun olmadıkları görülmüş.

Nedenleri:

-İstenilen kilonun çok çok altında olduğu çok fazla zayıflama durumu

Ameliyat sonrasında kas gücünde fark edilir düşüş yaşamak

-Sindirimde güçlük

-Bağışıklık sisteminin düşmesi, daha kolay hasta olabilme eğilimi

-İshal ve kabız

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.