Alışveriş Yapmak İstediğiniz Mağazaları Neye Gore Seçersiniz

Nisan 13, 2017

Alışveriş yapmak istediğiniz mağazaları neye göre seçersiniz sorusuna en güzel yanıt herkesin bütçesine göre olmalıdır. Kişinin emeği karşılığı aldığı ücretin geçiminin sağlayacak tatminlik de olması, ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olduğu sürece kişinin alışveriş yapacağı mağazaları da seçmesine yol açar.

Eğer kişinin ekonomik düzeyi istediği miktarda ise kalitesini kendi belirleyecek yerlerden alışveriş yapar. Bu bir mahalle pazarı da olabilir bir klas mağaza da olabilir. Burada en önemli kıstaslardan biri ekonomik düzey ve kalite düzeyidir. Ekonomik düzey daha detaylı incelenecek olursa, kişinin ortalama geliri asgari ücret seviyesinde ise muhtemelen mahalle pazarını kullanması aşinadır. Çünkü getirisi ile götürüsü hemen hemen aynı olan bir ücret hesabı Alışveriş Yapmak İstediğiniz Mağazaları Neye Gore Seçersiniziçindedir. Bu kişinin çok lüks bir mağazadan ürün alması aile planlamasına uygun olmamaktadır.

Ancak kişinin ortalama geliri kendisini kaliteli bir yaşam sürdürecek kadar iyi düzeyde ise muhtemelen ilk akla gelen ışıklı, içerisi renkli ve müzik çalan alışveriş merkezlerinin kullanması aşina olacaktır. Çünkü kişi hem zaman açısından toplu bir ortamda tüm alışverişini yapıp çıkmak isteyecektir hem de alacağı ürünün fiyatı kişinin bütçesini sarsmayacak miktardadır.

Diğer bir kıstas da kalite düzeyidir. Kaliteli ürün, halk arasında kendini gösteren ürün diye bilinmektedir. ”Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” ya da ”Ucuz etin yahnisi pek olur” diye halk arasında kullanılan cümleler kalite için kullanılan temsili cümlelerdir. Burada mahalle pazarı ürünleri mutlaka kalitesizdir, alışveriş merkezi ürünleri mutlaka kalitelidir diye kesin yargı kullanmak yanlış olacaktır. Bu tamamen kişinin kendisine ve yaşam tarzına kalmış öznel bir yargıdır. Her kişi kendi kalitesini yansıtır. Örneğin; bir kişinin stili klasik sade bir beyaz gömlek olabilirken; bir başka kişi bu beyaz gömleği pamuklu, dokusu yumuşak, dikiş ve iplik rengi ile stile dönüştürebilir.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.